Bekleyiniz...

Başkanın Mesajı

Değerli Paydaşlarımız,

2019 yılı tüm zorluklarıyla geride kaldı.2020 yılına düşen enflasyon ve uzunca bir dönem sonunda tekrar başlayan ekonomik büyüme ortamında giriyoruz. Elbette içinde bulunduğumuz coğrafya çeşitli tehditleri barındırıyor ve dış kaynaklı olası krizlere de hazırlıklı olmak gerek.


Işıklar Grup şirketleri yaşanan krizin (özellikle inşaat ve otomotiv sektörlerinde) etkilerini minimize etmek için maksimum gayreti sarfetti 2019 yılında. Düşük borçluluk ve ihracat ağırlıklı çalışma stratejimizin ne kadar doğru olduğunu da bu vesile ile görmüş olduk.


2020 yılında aynı strateji doğrultusunda çalışmaya devam edeceğiz.


2019 yılında kurumsallaşma yönünde önemli bir organizasyon değişikliğine gittik ve Işıklar Ambalaj şirketimiz Genel Müdürü Sn.Volkan Girişken Grup CEO’luk pozisyonunu benden devir aldı. Grup CFO’ luğuna Sayın Yaman Parar ve Grup COO luğuna da Sayın Kenan Cankılıç’ın getirilmesiyle tamamlanan bu süreç ile birlikte grubumuzun daha kurumsal ve sürdürülebilir karlılığı yakalayacağı yeni bir döneme girdiğini değerlendiriyorum.


Mali yapılarımızı güçlendirme süreçlerimize de Çemaş Döküm iştirakimiz de %100 bedelli bir sermaye artışı ile devam ediyoruz. Ocak ayında tamamlanmasını umduğumuz bu sermaye artışı Çemaş ve iştiraklerinin finansal borçlarını sıfırlayıp yapılacak yeni üretim ve GES yatırımlarıyla bu iştirakimizin sürdürülebilir karlılığa ulaşmasını temin edecek ve yatırımcılarına düzenli temettü dağıtabilecek BİST’in örnek şirketlerinden olma yolunu açacaktır.


2019 yılında Bulgaristan’ın en meşhur avlağının sahibi, av turizmi konusunda haklı bir üne sahip Etropolski Buk 2 EOOD (Elen Hunting) şirketini  Işıklar İnşaat Turizm iştirakimiz satın aldı. Şirket ünvanı Işıklar Elen Hunting EOOD olarak değiştirilen 11.000 hektar orman ve muhtelif konaklama tesisleriyle Sofya’ya 1 saat mesafede Koca Balkan sıradağlarında konuşlanan bu özel avlak, yapılmakta olan yenileme ve iyileştirme yatırımlarının akabinde eski günlerinin de fevkinde başarılara imza atacaktır.


2019 yılında kuruluşunu tamamladığımız Işıklar Coin Bulgaria EOOD şirketimiz ise 2020 yılı Ocak ayında ilk Kripto Parası olan Işıklar Coin’i (www.isikc.io)  ihraç etmeye hazırlanıyor. Yeni nesil müşteri sadakat programı olarak tasarladığımız ve block chain formatında geliştirilen Işıklar Coin 13 Ocak’tan başlayarak 3 aylık bir süre için ön talep toplama ve satış süreçlerinin akabinde ilgili gelişmiş Kripto Para borsalarında işlem görmeye başlayacaktır. Öncelikle 10 milyon Coin in Işıklar Tuğla bayilerimize ve artan miktarın da global coin yatırımcılarına satılması hedeflenmektedir, ileride grubun diğer şirketlerinin bayii ve distribütörlerine de benzer satış süreçleri planlanacaktır. Hedefimiz maksimum 100 milyon adet olarak üretilen Işıklar Coin in 2 yıl içinde tamamen satılıp hem bayi ve distribütörlerimize hem de coin yatırımcılarına kazandıran bir ürün olması ve bu geliştirilen formatın gerek ülkemiz gerekse de dünya da yeniliklere açık şirketlere örnek olmasıdır. Bu projede elde edilecek başarıya paralel grup dışı şirketlere de benzer hizmetlerin verilmesi hedeflenmektedir.

Gayrimenkul sektörüne yönelik muhtelif Grup Şirketlerimizin geliştirmekte oldukları projelerle ilgili proje ve ön hazırlık süreçleri devam etmekte olup bu sektörde yaşanan krizin sona ermesiyle birlikte önümüzdeki yıllarda bu projelere (konut, avm, otel, yurt) sırayla başlanması hedeflenmektedir. Elbette grup stratejimiz doğrultusunda tüm bu projeler öncelikle ve ağırlıklı olarak özkaynaklarla fonlanması hedeflenmektedir.


Mütevelli Heyet Başkanlığı’nı yürütmekte olduğum TİSK Mikrocerrahi ve Rekonstrüksiyon Vakfı da 2019 yılı içinde pek çok başarılı projeye imza atmış ve yılın son çeyreğinde göreve başlayan yeni ve dinamik Yönetim Kurulu ile 2020 yılında Türk İşvereni’ne yakışır ve Vakfın ana tüzüğüyle uyumlu iş kazalarını önleme, mikrocerrahinin gelişimi ve desteklenmesi yönünde çalışmalarına ağırlık verecektir.

2020 yılının sizlere ve ailelerinize sağlık,mutluluk ve başarılar getirmesini dilerim,


Saygılarımla

Rıza Kutlu Işık

Başkan